Umów się na wizytę
tel. +48 690 003 999


wskazówki dojazdu

aktualności

polub nas!

nowoczesna endodoncja



profilaktyka



Profilaktyka to doraźne zapobieganie problemom jamy ustnej.

 

Celem działań profilaktycznych w jamie ustnej jest wykrycie, w jak najwcześniejszym stadium, potencjalnych ognisk próchnicy zębów i chorób dziąseł oraz zatrzymanie ich i zapobieganie powikłaniom związanym z nimi.

 

Podstawowymi zasadami dbania o jamę ustną są: regularne wizyty u dentysty (przynajmniej raz na  pół roku), odpowiednia higiena  jamy ustnej (regularne szczotkowanie, nitkowanie), właściwe odżywanie się i stosowanie preparatów fluorowych.  

 

Wykonywane w gabinecie zabiegi profilaktyczne to: usuwanie kamienia nazębnego, usuwanie osadu poprzez zabieg piaskowania oraz fluoryzację zębów.


leczenie zachowawcze



Leczenie zachowawcze polega na starannym opracowaniu (oczyszczeniu) już powstałych ubytków próchniczych, a następnie odbudowie brakujących tkanek zęba poprzez założenie odpowiedniego wypełnienia (potocznie nazywanego „plombą”). Wypełnienie nie tylko przywraca prawidłową czynność i kształt uszkodzonego zęba, ale także zabezpiecza go przed dalszą próchnicą i poprawia estetykę jamy ustnej.


W gabinecie stosujemy nowoczesne wypełnienia nanokompozytowe (należące do grupy materiałów światłoutwardzalnych). Materiał kompozytowy dzięki szerokiej gamie odcieni umożliwia estetyczną odbudowę brakującej części zęba i gwarantuje przywrócenie jego naturalnego wyglądu. Ponadto ten rodzaj wypełnienia umożliwia spożywanie posiłków i napojów zaraz po zabiegu.
Inne rodzaje wypełnień to: chemoutwardzalne wypełnienia glasjonomerowe oraz stosowane kiedyś wypełnienia amalgamatowe (mieszanka srebra i rtęci).


W sytuacji gdy na skutek próchnicy lub pęknięcia uszkodzona zostaje duża część zęba, może pojawić się konieczność dobudowy protetycznej przy pomocy wkładów, nakładów lub koron porcelanowych.


wybielanie



Wybielanie zębów jest zabiegiem gwarantujący przywrócenie naturalnego, białego koloru zębów. Efekty wybielania zależą przede wszystkim od intensywności oraz rodzaju i źródła przebarwień. Wybielanie jest bardziej widoczne gdy zostanie ono poprzedzone zabiegiem piaskowania i skalingu zębów.

 

Wykonywane w gabinecie zabiegi wybielające to: wybielanie metodą natychmiastową (gabinetową) lub wybielanie z użyciem szyny nakładkowej (na noc). Obie metody pozwalają wybielić zęby o parę tonów. Metoda gabinetowa szybko i skutecznie pozwala osiągnąć zamierzony cel, a nakładkowa jest zalecana aby podtrzymać efekty wybielania w gabinecie.
 

 

Wśród innych metod wybielania zębów można jeszcze wymienić: szczotkowanie, paski wybielające, pióro wybielające, żel wybielający oraz lampa wybielająca.


leczenie kanałowe (endodoncja)



Leczenie kanałowe (fachowo nazywane endodontycznym) to postępowanie konieczne w przypadku powikłań choroby próchnicowej, która prowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Leczenie endodontyczne polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych poprzez usunięcie zainfekowanych nerwów zęba po odpowiednim opracowaniu, a następnie wypełnieniu specjalnym materiałem wolnych przestrzeni w kanałach. Celem leczenia kanałowego jest wyeliminowanie jak największej ilości bakterii z wnętrza zęba (kanałów korzeniowych).

 


Więcej w zakładce nowoczesna endodoncja: http://www.stomak.pl/nowoczesna-endodoncja.php


stomatologia dziecięca



Stomatologia dziecięca jest samodzielną dziedziną stomatologii z powodu odrębności budowy zębów w okresie rozwojowym dzieci. Obejmuje takie zagadnienia jak: ząbkowanie, leczenie zębów mlecznych i stałych niedojrzałych, leczenie chorób błony śluzowej, profilaktyka próchnicy, chorób błony śluzowej i wady zgryzu u dzieci.


Zapraszamy do naszego gabinetu najmłodszych na wizytę informacyjną, podczas której zarówno rodzice jak i mały pacjent mogą dowiedzieć się w jaki sposób należy dbać o zęby. Podczas wizyt adaptacyjnych oraz leczenia dzieci gwarantujemy specjalne podejście do małych pacjentów w celu zminimalizowania ich lęku i stresu oraz zlikwidowania przerażenia związanego z wizytą u dentysty.

 

Im wcześniej dziecko zostanie objęte opieką stomatologa, tym większa jest szansa, że nie będzie miało problemów z zębami i zgryzem.


licówki



Licówka stomatologiczna jest to bardzo cienka płytka ceramiczna naklejana na przednią powierzchnie zęba, aby ząb nabrał idealnego kształtu i oczekiwanego koloru. Licówki wykonuje się najczęściej w celu poprawy wyglądu zębów, zamaskowania przebarwień korony zęba (np. w wyniku martwicy zęba) i rozjaśnienia zębów czyli poprawy estetyki uśmiechu.


W gabinecie licówki wykonujemy jako niezależną procedurę lub element prac kombinowanych (np. mosty i licówki, korony i licówki, protezy i korony i licówki). Ich założenie wymaga jedynie minimalnej ingerencji w twarde tkanki zęba. Licówki eliminują większość estetycznych niedoskonałości uzębienia, są wytrzymałe i odporne na przebarwienia. Ich kolor dobieramy do barwy pozostałych zębów. Trwałość uzupełnienia z wykorzystaniem licówki wynosi około 13-15 lat.


korony



Korona jest to stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba.

 

Korona (podobnie jak mosty) może być mocowana do istniejącego zęba lub implanta (w sytuacji gdy nie ma możliwości umieszczenia jej na uszkodzonym zębie lub braku zęba). Korona może być częścią mostu protetycznego. Można ją stosować zarówno na zęby stałe jak i mleczne.

 

Celem jej zastosowania jest całkowite przykrycie lub wzmocnienie uszkodzonego zęba. Ponadto umożliwia poprawę wyglądu i kształtu zęba. Trwałość koron szacowana jest na około 10 lat, ale często pełnią one swoją funkcję dłużej.

W gabinecie wykonujemy najczęściej korony porcelanowe lub ceramiczne, które można dopasować do naturalnego zabarwienia zębów. Do innych materiałów, z których korony mogą być zrobione należy złoto i stopy metali, akryl i ceramika.

Zabieg wykonania korony najczęściej jest realizowany na dwóch wizytach. Na pierwszej wizycie dentysta doszlifowuje uszkodzony ząb, pobiera wycisk i dobiera materiał, z którego będzie wykonana korona po konsultacji z pacjentem oraz zakłada koronę tymczasową. Druga wizyta ma na celu dopasowanie stałej korony do przygotowanego zęba oraz jej zamocowanie.


Korony zalecane są najczęściej w sytuacjach: dużych wypełnień w zębie (zbyt mało zęba), zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, zakrycie zniekształconego zęba, pokrycie zęba po leczeniu kanałowym, umocowania mostu, pokrycia implantu.


mosty



Most protetyczny umożliwia uzupełnienie braków międzyzębowych. Jest to uzupełnienie protetyczne w miejscu luki bądź luk w łuku zębowym.

Składa się z koron protetycznych osadzonych na sąsiadujących zębach (lub implantach) wykorzystanych jako filary oraz występujących w nim koron uzupełniających braki międzyzębowe.

 

Mosty (podobnie jak korony) są mocowane na stałe do istniejących zębów lub implantów -  w przeciwieństwie do protez zębowych, które można codziennie zdejmować.

Most wykonuje się na 2-3 wizytach. Na I wizycie po zrobieniu zdjęcia radiologicznego, doszlifowuje się zęby, pobiera wycisk dla protetyka, dobiera kolor mostu oraz zakłada koronę/most tymczasowy. II wizyta służy dopasowaniu właściwego mostu dokonując ewentualne korekty oraz zacementowaniu go na stałe. III wizyta konieczna jest tylko w przypadku rozległych mostów (większych prac protetycznych) lub gdy dentysta uzna za zasadną wizytę kontrolną.

 

W gabinecie, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z którego zostanie wykonany most (np. porcelana, ceramika). Mosty porcelanowe i ceramiczne można dopasować kolorystycznie do naturalnego uzębienia pacjenta. Dentysta przedstawia i pomaga wybrać materiał do mostu uwzględniając lokalizację brakującego zęba/zębów, ich funkcje, aspekty estetyczne i koszty wykonania.


protezy



Protezy zębowe zastępują brakujące zęby. Są wyjmowanymi uzupełnieniami tj. mogą być samodzielnie przez pacjenta wyciągane i powtórnie umieszczane w jamie ustnej. Celem ich stosowania jest poprawa zdrowia i wyglądu pacjenta oraz umożliwienie mu jedzenia oraz mówienia w sposób naturalny.

 

W gabinecie pomożemy w dopasowaniu protezy do potrzeb pacjenta, w zależności od braków w uzębieniu oraz możliwości finansowych. Możliwe jest wykonanie protezy częściowej (w sytuacji gdy pacjent posiada własne zęby, które posłużą jako punkty zakotwiczenia) i całkowitej (w przypadku bezzębia). Protezy zębowe wykonujemy w laboratorium dentystycznym po pobraniu specjalnych wycisków jamy ustnej. W naszym gabinecie wykonujemy również tzw. prace kombinowane będące połączeniem kilku uzupełnień protetycznych m.in. stabilizację protez przy pomocy miniimplantów, mosty na implantach i przykładowo bezklamrowe protezy na zatrzaskach lub zasuwach znajdujących się w mostach porcelanowych.

 

Pacjenci posiadający protezy powinny przynajmniej raz w roku pojawiać się na kontroli okresowej.


implanty



Implant zębowy to tytanowy wszczep, który po osadzeniu w kości szczęki zastępują utracony korzeń zęba. Stanowi filar dla zamocowania pracy protetycznej widocznej w jamie ustnej (np. mostu, protezy lub korony).


Implanty są zakładane w celu uzupełnienia ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta aby trwale odtworzyć prawidłowo funkcjonujące i naturalnie wyglądające nowe zęby.

W gabinecie wykonuje się zabiegi implantologiczne obejmujące wszczepianie pojedynczych implantów zębów lub mini implantów. Podejmuje się także rekonstrukcji przy większej ilości braków zębów oraz przy bezzębiu. Nie zawsze liczba wszczepionych implantów równa się liczbie brakujących zębów. Można wykonać kilkupunktową implantację i na niej oprzeć brakujące zęby. Zabieg zakładania implantów zębowych składa się z trzech etapów: wszczepienia implantu, wkręcenia śruby gojącej, zamocowania sztucznego zęba.

Więcej o zakładaniu implantu na: www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zeby/jak-zaklada-sie-implanty-stomatologiczne_41568.html.




 
Praktyka Stomatologiczna Michał Makowski    |    ul. Słoneczne Wzgórze 131, 41-404 Mysłowice    |    NIP 634 246 93 29    |    tel. +48 690 003 999    |    gabinet@stomak.pl    |    www.stomak.pl